Biblioteka

29 luty – data magiczna czy pechowa?

Każdy, kto spojrzał dziś na kalendarz, musiał zauważyć, że mamy do czynienia z dniem niezwykłym. Dwudziesty dziewiąty dzień lutego zdarza się tylko raz na cztery lata. Z tego powodu z dniem tym związane są różne przesądy. Mało kto wie, że w Szkocji i w Irlandii dzień ten uważany jest za idealną sposobność, aby oświadczyć się swojemu wybrankowi. Tak, tak, nie ma tu pomyłki w tekście. 29 lutego to kobieta powinna oświadczyć się mężczyźnie bez jakichkolwiek obaw o łamanie konwenansów. Zwyczaj ten został opisany w średniowiecznej irlandzkiej legendzie i można powiedzieć, że był pierwszym przejawem walki kobiet o równouprawnienie. Oczywiście kawaler miał prawo odmówić, lecz narażał się tym samym na straty finansowe. Aby wynagrodzić pannie urażoną dumę, musiał podarować jej cenny klejnot lub jedwabną suknię. Zupełnie inaczej dzień ten postrzegają Grecy. Uważają oni, … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Polecane

Sukces Agnieszki Radwańskiej

Możemy być dumni! Wreszcie doczekaliśmy się zwycięstwa Agnieszki Radwańskiej i to w prestiżowym turnieju. W finale zawodów w Dubaju nasza najlepsza tenisistka pokonała Niemkę Julie Goerges. Spotkanie nie trwało zbyt długo. Agnieszka poradziła sobie w dwóch setach – wygrywając 7:5 i 6:4. Podsumowując całą karierę popularnej Isi, był to 8 wygrany turniej. Dzięki zwycięstwu, awansowała na 5 pozycję w rankingu WTA! Takim sukcesem nie może pochwalić się żadna polska tenisistka, ani żaden nasz tenisista. Komentując spotkanie Agnieszka podkreśliła wysoki poziom gry, oraz waleczność przeciwniczki „Posyłała bardzo trudne piłki, za którymi czasami nie mogłam nadążyć nawet wzrokiem”. Do zwycięstwa polskiej tenisistki, przyczynili się z pewnością kibice, którzy przez cały turniej zagrzewali ją do boju.”Dziękuje kibicom za wsparcie. Byliście cudowni przez cały tydzień”- skomentowała Agnieszka. Patrząc na grę Radwańskiej, można spokojnie zakładać, że obecnie stać … Czytaj »

Kategorie: Mężczyzna, Sport

Kwiaty potrafią przemówić

Kwiaty potrafią przemówić

Kwiaty są niedłącznym elementem każdej uroczystości, zdobią nasze domy, a do tego są uniwersalnym prezentem, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że kwiaty, a zwłaszcza róże, mają bardzo bogatą symbolikę? Z ich pomocą możemy wyznać miłość, podziękować lub przeprosić drugą osobę. Wszyscy wiemy, że czerwone róże są oznaką miłości, ale co mówią o naszych intencjach róże białe i herbaciane? Oto krótki przewodnik po ich symbolice: Czerwona róża – oznacza miłość, … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Inspiracje, Kobieta

Polskie drużyny walczą o awans do 1/8 LE

Dziś dla wszystkich polskich kibiców piłki nożnej wyjątkowy dzień. Aż dwie drużyny z naszego kraju będą walczyć o awans do kolejnej rundy Ligi Europy. Mowa oczywiście o Wiśle Kraków i Legii Warszawa. Obie ekipy po remisowych spotkaniach u siebie, nie są faworytami, ale deklarują walkę o awans do końcowych minut. Klub ze stolicy – Legia, aby myśleć o awansie musi wygrać lub zremisować co najmniej 3:3 ze Sportingiem Lizbona. Zadanie jest o tyle trudne, że jeszcze żadnej polskiej drużynie nie udało się wygrać w Portugalii. Dodatkowo Sporting bardzo rzadko przegrywa spotkania na własnym stadionie. Jednak statystyki Legii (wygrała 3 z 5 wyjazdowych meczów w LE) mogą nam dawać nadzieję na dobry wynik. Podobna sytuacja dotyczy krakowskiej Wisły. Po remisie 1:1 ze Standardem Liege u siebie musi zremisować w wyższym stosunku bramkowym … Czytaj »

Kategorie: Mężczyzna, Sport

Planeta w naszych rękach

Czym właściwie jest ekologia? Modą, która przyszła do nas z Zachodu, stylem życia, a może zwykłą fanaberią? Prawda jest taka, że nadal mało wiemy o tej dziedzinie nauki. Minie jeszcze sporo czasu, zanim zrozumiemy, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Co prawda, segregowanie śmieci stało się dla nas oczywistym obowiązkiem, jednak ekologiczny styl życia to coś więcej. Ekologiczny styl życia przejawia się w najprostszych czynnościach, które wykonujemy codziennie. Ot takie mycie zębów. Ilu z nas zamiast nalać wodę do kubka odkręca kran i pozwala jej lecieć do czasu, kiedy wypłuczemy szczoteczkę? Myślimy sobie: „Przecież to parę litrów wody nie robi żadnej różnicy”, ale wystarczy przmnożyć je przez miliony ludzi na całym świecie, którzy czynią podobnie i z paru nic nieznaczących litrów wychodzą miliony zmarnowanych hektolitrów. Podczas gdy my beztrosko odkręcamy … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Polecane