Biblioteka

Igrzyska olimpijskie – LONDYN 2012

Największe i najstarsze święto sportu i rywalizacji rozpocznie się już za dwa dni, czyli 27 lipca. Historia zatacza koło, gdyż po raz trzeci Olimpiada odbędzie się w Londynie. Organizacja Igrzysk jest też dla stolicy Anglii swoistą rekompensatą za odwołanie zawodów w 1944 r. Wtedy na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej – dziś Londyńczykom nie przeszkodzi nic. Na dwa dni przed otwarciem wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Na organizację Igrzysk wydano, bagatela 10 miliardów funtów! Do sprzedania jest 8 milionów biletów, które z pewnością rozejdą się jak świeże bułeczki. Będzie na co popatrzeć, gdyż w 26 konkurencjach weźmie udział aż 10 500 zawodników. Sportowcy będą mieszkać we wiosce olimpijskiej we wschodniej części miasta. Przygotowano dla nich 2800 mieszkań, a cały teren obsadzono drzewami w liczbie 300 000. Będą rywalizować aż … Czytaj »

Kategorie: Polecane, Sport

Festiwal ku czci Legendarnego Wokalisty

Już 28-30 lipca będzie można wziąć udział w festiwalu „KU PRZESTRODZE”. Celem festiwalu jest przeciwdziałanie narkotykom i uczczenie pamięci wybitnego wokalisty – Ryszarda Riedla, którego nie ma z nami od 1994 roku. Na festiwalu nie zabraknie atrakcji typu koncerty i konkursy zorganizowane przez oficjalny fanklub zespołu „Dżem”. Przebieg festiwalu zapowiada się następująco: 28 Lipca: 12:00 przesłuchania konkursowe – Organizator „Skazani na Bluesa” 16:00 CZTERY SZMERY 16:40 AROUND THE BLUES 17:20 ANDRZEJ URNY & kompany 18:30 ZDROWA WODA 19:30 Leszek Cichoński – „Sobą Gram” ok. 20:45 Przywitanie uczestników-Prezydent Miasta Andrzej Kotala, ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród dla laureatów II Chorzowskiego Przeglądu Muzyków Ulicznych 21:00 CREE (gospodarz 1-go dnia) zakończenie dnia 1-go ok. godz. 24:00 Po koncertach jam session w oficjalnym klubie Festiwalu „LEŚNICZÓWKA”, a na terenie Festiwalu czynny 24 godzinny Namiot 2.  29 lipca 10:00 KLUB LEŚNICZÓWKA – warsztaty gitarowe – Tommy Denander 12:00 występy laureatów konkursu … Czytaj »

Kategorie: Bez kategorii, Muzyka i Rozrywka

Jak walczyć z owadami?

Jak skutecznie uchronić się przed niezliczoną ilością gryzących owadów? W naszym klimacie żyje aż 100 tysięcy różnego gatunku owadów. Wśród nich znajdziemy komary, pszczoły, osy czy meszki. Spotkanie z nimi może się skończyć ukończeniem lub użądleniem. Jeśli do tego dojdzie warto wiedzieć jak zmniejszyć ból i obrzęk. Osoby z alergią powinny szczególnie obawiać się owadów z rodziny pszczołowatych i osowatych, gdyż to właśnie ich jad jest najgroźniejszy dla naszego zdrowia. Podczas użądlenia przez pszczołę do naszego organizmu przedostaje się od 50 do 100 mikrogramów jadu. W przypadku osy jest to 2-10 mikrogramów. Najczęstszym objawem użądlenia jest pojawienie się bolesnego, swędzącego bąbla o wielkości do kilku centymetrów, który po kilku godzinach powinien się zmniejszyć, a następnie zniknąć. Ulgę po użądleniu przyniesie zimny okład z lodu lub przyłożenie przekrojonej cebuli. Jeżeli osoba ukąszona jest alergikiem, … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Ona i On

Historyczny sukces naszych siatkarzy

Polacy w końcu mogą być dumni. Po niewypale jakim był występ naszych piłkarzy na Euro 2012 wreszcie doczekaliśmy się sportowego sukcesu. Mowa tutaj oczywiście o zwycięstwie siatkarzy w prestiżowych zawodach Ligi Światowej. Nasza drużyna dosłownie zmiażdżyła rywali, przegrywając w całym turnieju tylko dwa sety. Już na początku sprawiliśmy sporą niespodziankę pokonują faworyzowanych Brazylijczyków. Następnie gładko poradziliśmy sobie z Kubą. Po wyjściu z grupy przyszedł czas na mecz z gospodarzami – Bułgarią. Tutaj należy zaznaczyć, iż poziom sędziowania nie stał na najwyższym poziomie. Zarówno sędzia główny jak i boczni popełniali mnóstwo błędów, które nie powinny się przydarzyć na poziomie międzynarodowym. Zachowanie kibiców też pozostawiało wiele do życzenia. Po przegranej swojej drużyny swoją całą złość odreagowywali na Polakach. W meczu finałowym trafiliśmy na mocnych jak zawsze Amerykanów. Po walce zdołaliśmy pokonać również ich. … Czytaj »

Kategorie: Mężczyzna, Sport

Jak sprawdzić biuro podróży?

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre i coraz częściej słyszy się o nieuczciwym postępowaniu biur podróży wobec swoich klientów. Ostatnio głośno było o upadku potentata rynku turystycznego – biura Sky Club współpracującego z Triadą. Za granicą z hoteli wyrzucono 19 tysięcy osób, pomimo tego że dzień wcześniej rzecznik biura zapewniał opinię publiczną o stabilności finansowej firmy. Na domiar złego, w dniu ogłoszenia bankructwa pracownicy biura wiedząc o zaistniałej sytuacji, przyjmowali wpłaty za zbliżające się wycieczki od niczego niepodejrzewających turystów. Sprawa trafiła do prokuratury i miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ten wakacyjny skandal poniosą odpowiednio wysokie konsekwencje. Aby uniknąć podobnego rozczarowania, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem biura podróży. Jak widać, znana marka wcale nie jest gwarantem udanych wakacji. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie czy biuro podróży, z którym planujemy wakacyjny … Czytaj »

Kategorie: Polecane