Biblioteka

Suche powietrze w okresie grzewczym

Podczas każdej zimy powtarzamy schemat: zamykamy okna i włączamy centralne ogrzewanie na max. Jednym słowem robimy wszystko, aby było nam jak najcieplej. Niestety cierpi na tym nasz układ oddechowy. Tworzące się suche powietrze może doprowadzić do stanów zapalnych gardła, kataru i innych dolegliwości. Aby tak się nie stało proponujemy skorzystać z poniższych rad. Bardzo prostym i skutecznym sposobem na suche powietrze jest wilgotny ręcznik, który umieszczamy na kaloryferze. Najlepiej użyć grubego ręcznika, gdyż pozostanie on dłużej mokry, tym samym jest bardziej efektywny. Można również użyć olejków eterycznych, dzięki temu w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach. Drugim dobrze znanym rozwiązaniem problemu są miski z wodą. Nalewamy ciepłej wody (wyższa temperatura = szybciej paruje) do szerokiej miski. Im większa średnica naczynia tym lepiej, ponieważ oznacza większą powierzchnię parowania. Można również skorzystać z tzw. zawieszek … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki, Twój dom

Okrągły jubileusz w TVP

O tym, że telewizja publiczna ma już 60 lat, można dziś przeczytać wszędzie – rozpisują się o tym gazety i portale internetowe, piszemy więc i my. Pierwszy program telewizyjny został wyemitowany dokładnie 25 października 1952 roku o godzinie 19.00 i trwał niespełna 30 minut. Odbierała go powalająca liczba 24 odbiorników rozmieszczonych w świetlicach na terenie całej Polski. Od tamtej pory wiele się zmieniło, a telewizja przeszła prawdziwą rewolucję. Dziś mało kto pamięta, że w latach 50′ dostępny był tylko jeden kanał! Szczytem marzeń było posiadanie 12-calowego odbiornika telewizyjnego o swojskiej nazwie Wisła. Czy w dobie płaskich telewizorów LCD z dostępem do Internetu można sobie to wyobrazić? Od 1970 roku nadawano na dwóch kanałach, a niekwestionowaną gwiazdą TVP była Krystyna Loska – matka dobrze nam znanej Grażyny Torbickiej. W latach transformacji ustrojowej … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki, Muzyka i Rozrywka

Kosmiczny sukces

14 października o 17.28. austriacki skoczek Felix Baumgartner podjął drugą próbę pobicia światowego rekordu w swobodnym spadaniu ze stratosfery. Poprzednio zbyt silny wiatr uniemożliwił start kapsuły. Tym razem pogoda dopisała i Felix mógł dokończyć dzieła. Kapsuła ze skoczkiem wniosła się na wysokość 39 km, czyli o 3 km wyżej niż początkowo planowano. Dwie godziny wznoszenia musiały być dla skoczka bardzo stresujące tym bardziej, że awarii uległ system grzewczy w kapsule. Biorąc pod uwagę to, że na zewnątrz panowała temperatura – 70ºC, Baumgartner mógł to przypłacić życiem. Na szczęście wytrzymał niską temperaturę i o godzinie 20.08. czasu polskiego wyskoczył z kapsuły w kierunku Ziemi. Podczas lotu wpadł w bardzo niebezpieczny ruch wirowy, jednak zdołał opanować sytuację. Drugim problemem był zaparowany hełm. Na szczęście po 4 minutach i 19 sekundach swobodnego spadania Felix otworzył … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Polecane

Szkolenie psa

Posiadanie własnego czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami i obowiązkami, ale również prawidłowym szkoleniem. Jeżeli tego czynnika zabraknie nasz piesek będzie tworzył własne reguły i schematy zachowania, które niekoniecznie spodobają się nam. Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad, których stosowanie ułatwi nam kontakty na linii człowiek-pies. 1. Komenda „proś” Należy nauczyć swojego pupila, aby przed dostaniem tego czego chce poprosił o to. Przykładowo przed daniem ulubionej zabawki czy aportowaniem. Jeżeli pies nie zastosuje się do polecenia należy odejść na pół minuty i unikać kontaktu wzrokowego. Po powrocie należy powtórzyć komendę. Błędem jest powtarzanie tej samej komendy kilka razy z rzędu w przeciągu kilku sekund. 2. Nagroda Prozaicznie prosta sprawa. Warto jednak wiedzieć, że psa należy nagradzać za zachowanie, które wykonuje naturalnie w danej chwili. Często popełnianym błędem jest sytuacja, gdy zaczynamy gonić za psem … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Inspiracje, Twój dom

Skok ze stratosfery

Adrenalina jest nam potrzebna do życia, tak samo jak powietrze, którym oddychamy i woda, którą musimy pić. Jak czytamy na Wikipedii adrenalina zwiększa ciśnienie rozkurczowe w aorcie oraz zwiększa przepływ mózgowy i wieńcowy. Poprawia przewodnictwo i automatykę w układzie bodźcowo-przewodzącym. Zwiększa amplitudę migotania komór, przez co wspomaga defibrylację. Mówiąc po ludzku, adrenalina sprawia, że żyjemy. Człowiek od zarania dziejów poszukiwał rozrywek, które – choć wydają się niebezpieczne – sprawiają, że nasz samopoczucie zdecydowanie się poprawia. Lunaparki, skoki na bungee, sporty ekstremalne – to wszystko sprawia, że poziom adrenaliny w ludzkim organizmie ulega podwyższeniu. Dziś, czyli 9 października, austriacki spadochroniarz Felix Baumgartner, na własnej skórze odczuje, co znaczy gwałtowny wzrost adrenaliny i być może o tym opowie, o ile przeżyje. Śmiałka czeka niezwykle trudne zadanie – ma zamiar skoczyć ze spadochronem z wysokości … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki, Inspiracje, Polecane