Biblioteka

Andrzejki

  Imię Andrzej wywodzi się z języka greckiego i oznacza „mężczyznę” (gr. andros). Pewnie dlatego andrzejki obchodziły dawniej tylko panny na wydaniu szukające męża. Dla mężczyzn analogicznym świętem były katarzynki, jednak ta tradycja poszła w zapomnienie. W dzisiejszych czasach andrzejkowy wieczór jest okazją do spotkań zarówno mężczyzn jak i kobiet, a wróżby mają raczej charakter zabawowy i nikt nie bierze ich na poważnie. Mimo tego warto sobie przypomnieć w jaki sposób przeciętny śmiertelnik może zajrzeć w przyszłość, zwłaszcza jeżeli chodzi o jego przyszłość matrymonialną: Wróżbą podstawową jest oczywiście lanie wosku. Potrzebne są 3 rekwizyty: stopiony wosk, miska z wodą i klucz. Formy woskowe, które powstaną po przelaniu wosku przez dziurkę od klucza najlepiej podstawić pod światło i na podstawie ich cienia zgadywać, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Oczywiście każdy widzi, to co … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki

Zdrowy i spokojny sen

Znane przysłowie mówi „człowiek szczęśliwy to człowiek wyspany”, dlatego warto wiedzieć co zrobić, aby spać spokojnie i zdrowo. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą nam wstawać rano będąc całkowicie wyspanymi. Podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego materaca. Dlaczego? Źle dobrany zmusza nasze ciało do nieświadomych zmian pozycji w trakcie snu. Jest to spowodowane dyskomfortem odczuwanym przez nasz organizm. Sen jest przez to płytki i często przerywany. Kwestia ta dotyczy również poduszki. Istotnym elementem wpływającym na jakość naszego snu jest także zapewnienie ciszy. Nie chodzi tu tylko o sam moment zasypiania. Śpiąc nasz organizm cały czas rejestruje bodźce, a jednym z nich jest właśnie dźwięk. Ciągły hałas doprowadzi do tego, że rano obudzimy się rozdrażnieni i niewypoczęci. Drugim bodźcem, od którego zależy czy się dobrze wyśpimy jest światło. Jesteśmy przyzwyczajeni do naturalnego dobowego rytmu tzn. … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki, Zdrowie i Fitness

Moda na muffina

Muffinki to wypiek, który na dobre rozgościł się w naszych kuchniach. Powody takiego stanu rzeczy są trzy: jest niezwykle łatwy do zrobienia, potrzebne składniki zawsze mamy pod ręką, istnieje nieskończenie wiele możliwości urozmaicenia czy też dekoracji muffinka. Podstawą udanego wypieku jest osobne wymieszanie składników suchych i składników mokrych. Zestaw bazowy do wypieku 12 porcji to: pół kostki margaryny lub masła (150 g) 2 szklanki mąki pszennej (250 g) 3/4 szklanki cukru (150 g) 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 szklanka mleka lub 200 g jogurtu naturalnego 1 jajko (lub ewentualnie 2) 1 łyżeczka rumu lub dowolnego aromatu   Masło rozpuszczamy i zostawiamy do ostudzenia. Do jednej miski wsypujemy składniki sypkie (mąka + proszek do pieczenia), a do drugiej wbijamy jaja, dolewamy mleka lub jogurtu i dosypujemy cukru. Do miski nr 2 dolewamy masło, a dopiero potem dosypujemy mąkę z proszkiem. Mieszamy delikatnie, aż … Czytaj »

Kategorie: Ciasta i ciasteczka, Kuchnia, Polecane, Pomysłowa Pani Domu, Przepisy

Sposób na czkawkę

Dlaczego pojawia się u nas czkawka dokładnie nie wiemy. Z pewnością jej występowanie ma związek z podrażnieniem nerwów przepony. Odpowiedź jak pozbyć się tej niespodziewanej i nieprzyjemnej dolegliwości znajdziecie w poniższym artykule. Wstrzymanie oddechu Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na zatrzymanie czkawki jest nabranie powietrza i wstrzymanie oddechu najdłużej jak to tylko możliwe. Sposób ten nie należy do przyjemnych, ale co ważne sprawdza się. Powolne picie wody Drugą dobrze znaną metodą jest wypicie letniej wody. Należy przygotować szklankę wody, zacisnąć nos i małymi łykami przełykać wodę. Musimy to robić w równym, szybkim tempie do momentu, aż wypijemy całą szklankę lub nie będziemy mogli przyjąć większej ilości. Alternatywą tej metody jest picie napoju na wspak czyli potocznie mówiąc „do góry nogami”. Wyciszenie się Okazuje się, że czkawkę może przerwać także wewnętrzny spokój. Regularny, oczyszczający oddech i skupienie … Czytaj »

Kategorie: Ciekawostki

Hunter- Królestwo

06.11.12 to termin wydania nowej płyty zespołu Hunter, o nazwie „Królestwo”. Jest to już piąty, studyjny album zespołu Hunter. Nagrania zostały zrealizowane w stodole pośród mazurskich lasów, przy majestatycznych dźwiękach przyrody i śpiewie ptaków. Pawła Grzegorczyka (wokalistę zespołu) w niektórych momentach wspiera chór, utwory są bardzo ciekawie skomponowane i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Teksty standardowo nawiązują do tematów politycznych, religijnych i życiowych. Charakteryzują się one niebanalną treścią i oryginalną kompozycją. Krążek zawiera 11 utworów: „Intro” „Rzeźnia nr 6″ „Dwie siekiery” „Trumian show” „Sztandar” „Samael” „Inni” „Kostian” „PSI” 10. „RnЯ” 11. „O wolności” Znalazłem na tej płycie dużo ciekawych wartości i z czystym sumieniem mogę wam ją polecić. Moja ocena to 9/10. … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Muzyka i Rozrywka