Biblioteka

Świąteczny piernik na Piernikowej Chatce

Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć słodkości, a zwłaszcza kruchych ciasteczek, pierniczków i ciast. Nie oszukujmy się – na trzy dni przed wigilią nie zdążymy już upiec ich wszystkich. Jest na to jednak rada – możemy zrobić piernik, czyli ciasto łączące w sobie słodycz ciasteczek i korzenny aromat pierniczków. 125 g masła 250 g (1 szklanka) cukru 2 łyżki miodu 2 łyżki powideł śliwkowych 4 łyżeczki przyprawy korzennej lub piernikowej 1 łyżeczka cynamonu 2 łyżeczki sody (spulchnia ciasto) 2 pełne łyżki kawy zbożowej Inka 250 ml mleka 2 jajka 300 g (2 szklanki) mąki tortowej   W garnku rozpuścić masło, roztopić w nim cukier. Dodać miód, powidła, przyprawę, wymieszać i zdjąć z ognia. Chwilkę odczekać i dodać sodę, mleko, kawę zbożową i roztrzepane jajka. Wymieszać. Dodać szybko przesianą mąkę i ostatni raz wymieszać. Przelać do keksówki (12×25 cm) wcześniej wysmarowanej masłem i wysypanej … Czytaj »

Kategorie: Ciasta i ciasteczka, Kuchnia, Przepisy

Czym przystroić choinkę?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak prosto i nie dużym nakładem finansowym przyozdobić świąteczne drzewko. W obecnym roku najmodniejszy jest styl skandynawski, na który składają się głównie ozdoby naturalne. Według stylistów naturalne jest najpiękniejsze, a właśnie takie elementy pozwalają poczuć zapach i magię świąt. Możemy wykonać naprawdę piękne ozdoby z plastrów cytrusów (pomarańczy, grejpfruta, cytryny). Owoce należy dokładnie pokroić na plastry nie grubsze niż 0,5 cm. Następnie umieścić je kartce papieru nad kaloryferem, obracając dwa razy dziennie. Po dwóch dobach powinny być już ususzone. Do zdobienia mogą posłużyć także orzechy lub szyszki. Aby dodać im trochę koloru wystarczy posłużyć się czerwonymi lub złotymi wstążeczkami. Dla osób lubiących tradycję ludową proponujemy włączenie do dekoracji elementów folklorystycznych. Mogą to być wycinanki kurpiowskie, łowickie paski, a nawet góralskie hafty. Najlepiej być tutaj oryginalnym … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki, Inspiracje

Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

  Jak wiadomo, grudzień to miesiąc, który dostarcza wielu okazji do kupowania prezentów, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Mikołaj już za nami, natomiast wielkimi krokami zbliża się Gwiazdka. Dla rodziców oznacza to nowe wyzwanie – kupno prezentu pod choinkę. Jakiego wyboru dokonać? Czy istnieją zabawki, których dzieciom z pewnością kupować nie wolno? Wystarczy popatrzeć na sklepowe półki, by stwierdzić, że 50% asortymentu zabawkowego nie przyniesie żadnego pożytku naszym pociechom, a co gorsza, może im zaszkodzić. Oto ranking najgorszych zabawek: Na pierwszym miejscu znajdują się zabawki, w których wykorzystywane są promienie lasera. Są to różnego rodzaju projektory czy małe latarki, które mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli laser nie posiada certyfikatu dopuszczającego go do sprzedaży w UE, to może stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mocne światło skierowane bezpośrednio do źrenicy może uszkodzić nerw wzrokowy … Czytaj »

Kategorie: Aktualności