Biblioteka

Zasady obowiązujące na stoku narciarskim

Zasady obowiązujące na stoku narciarskim

Kiedy opanujemy już podstawy jazdy na nartach, przed wyruszeniem na stok warto zapoznać się z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Zapewni to większe bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i innym miłośnikom narciarstwa. Oto reguły obowiązujące na wszystkich trasach narciarskich na świecie: - WGLĄD NA INNE OSOBY Każdy narciarz i snowboarder powinien zachowywać się  w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować  żadnej szkody. Opis FIS: Narciarz odpowiedzialny jest także za złe działanie sprzętu, który używa. W szczególności … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Sport

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  Mikołaj Rej twierdził, że: „Polacy nie gęsi i swój język mają”. Każdy z nas zna ten cytat, choć nie wszyscy rozumiemy, co się za nim kryje. Mało kto wie, do jakiej grupy języków zalicza się polska mowa, kiedy powstała i jak ewoluowała. Twierdzimy, że język jest wyznacznikiem tożsamości narodowej, a tymczasem na co dzień nie dbamy o jego czystość i poprawność. Dziś, 21 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Języka Ojczystego – niech będzie on dla każdego z nas okazją do refleksji nad własnym sposobem użytkowania języka. Językoznawcy biją na alarm, ponieważ lekceważenie zasad poprawnej polszczyzny stało się zjawiskiem nagminnym, począwszy od sposobu pisania sms-ów, w których nie uznajemy polskich znaków diakrytycznych, a skończywszy na nagłówkach telewizyjnych pełnych błędów ortograficznych i to w czasie głównego wydania wiadomości. Winą za taki stan rzeczy po … Czytaj »

Kategorie: Aktualności

Ciasto marchewkowe na małą blachę

Ciasto marchewkowe na małą blachę

  Choć karnawał mamy już za sobą i wkroczyliśmy w czas Wielkiego Postu, to przecież chwile słabości miewa każdy z nas. Kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, a zarazem sycącego, możemy pokusić się o zrobienie ciasta marchewkowego. Być może brzmi to co najmniej dziwnie, jednak wypiek ten podbija serca i żołądki smakoszy na całym świecie. O cieście marchewkowym po raz pierwszy usłyszałam w programie słynnego szefa kuchni Gordona Ramsey’a, jednak na początku nie byłam do niego … Czytaj »

Kategorie: Ciasta i ciasteczka, Kuchnia, Przepisy

Humor na walentynki, czyli cała prawda o facetach

Humor na walentynki, czyli cała prawda o facetach

  Dlaczego mężczyźni pragną ożenić się z dziewicami? -Aby uniknąć krytyki. Jak wyglądałby świat bez mężczyzn? -Byłby pełen szczęśliwych, grubych kobiet. Dlaczego mężczyźni lubią inteligentne kobiety? -Bo przeciwieństwa się przyciągają. Co wspólnego mają chmury i mężczyźni? -Gdy znikają za horyzontem, nastaje piękny dzień. Jak nazywa się mężczyzna, który utracił 90% swojej inteligencji? -Wdowiec. Kiedy mężczyzna wart jest 5 złotych? -Kiedy, w Makro pcha wózek na zakupy. Dlaczego facet jest jak zapalenie wyrostka robaczkowego? -Powoduje dużo cierpień, a jak się już go pozbędziesz, to okazuje się, że nie był ci … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Humor

Zdawalność egzaminu na prawo jazdy 2013

Dwa tygodnie temu, dokładnie 28 stycznia osoby starające się o prawo jazdy przystąpiły do egzaminu teoretycznego na nowych, zdecydowanie trudniejszych zasadach. Niestety potwierdziły się pesymistyczne prognozy ekspertów i zdawalność znacznie spadła. Pierwszego dnia testów do 6 ośrodków na Śląsku zgłosiło się jedynie 187 osób, czyli pięciokrotnie mniej niż wcześniejsza średnia. Wynika to z obawy przed nową formą egzaminu. Niestety brak chętnych to nie jedyny problem. Bardziej przeraża liczba osób, które nie są w stanie poradzić sobie z pytaniami. Pierwszego dnia testów zdało jedynie 15 % wszystkich kursantów! Obecnie nie ma już możliwości wykucia pytań na „blachę”, część winy leży również po stronie ośrodków nauki jazdy, gdyż nie wszystkie odpowiednio przygotowały swoich uczniów. Obecnie zdawalność na terenie całego kraju wynosi ok 10%. Przypominamy, że aby zdać nowy egzamin należy uzyskać minimum 68 punktów … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciekawostki