Biblioteka

Babka nie jedno ma imię

Babka nie jedno ma imię

Wśród wielkanocnych wypieków z pewnością powinna znaleźć się babka. Do jej wyrobu możemy posłużyć się praktyczną formą silikonową.  Poniżej przedstawiamy 7 rodzajów tego tradycyjnego, świątecznego ciasta. 1. Klasyczna babka drożdżowa – musi się składać z bakalii, w tym przede wszystkim rodzynek. Nie może zabraknąć jej na stole. Święta Wielkanocne bez niej to nie to samo. 2. Babka piaskowa – równie znana jak babka drożdżowa. Jej plusem jest to, iż jest łatwa i szybka w wykonaniu. Prezentuje się … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Ciasta i ciasteczka, Kuchnia, Pomysłowa Pani Domu

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

  Wczoraj witaliśmy wiosnę astronomiczną, a dziś mamy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Jaka jest różnica? Co to właściwie oznacza? Otóż mówiąc o początku wiosny astronomicznej, mamy na myśli równonoc wiosenną, czyli czas kiedy dzień trwa tyle samo co noc. Od wczoraj dzień zaczął się wydłużać, oczywiście kosztem coraz krótszej nocy. Z kolei wiosna kalendarzowa to nic innego jak data wymyślona przez ludzi i zapisana w kalendarzu dla usystematyzowania natury. O ile wiosna astronomiczna może przypaść 19, … Czytaj »

Kategorie: Aktualności

HABEMUS PAPAM!

HABEMUS PAPAM!

Po zaskakującej decyzji Benedykta XVI o odejściu na emeryturę, cały świat zastanawiał się, kto zostanie jego następcą. Mało kto typował skromnego, 77-letniego zakonnika pochodzącego z Argentyny. Jorge Bergoglio, a obecnie Franciszek, jest pierwszym papieżem spoza Europy i pierwszym jezuitą na tronie Piotrowym. Mało tego, prawdopodobnie jest także pierwszym papieżem przynależącym do klubu piłkarskiego! No cóż, bycie rodakiem Diego Maradony i Messiego w końcu do czegoś zobowiązuje. Nowy papież od razu wzbudził powszechną sympatię, ponieważ na pierwszy … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Humor

Mamy nowego papieża, został nim Jorge Mario Bergoglio

Wczorajsze konklawe zakończyło się sukcesem – wyborem nowego papieża. Biały dym oznajmił wszystkim zgromadzonym na Placu Świętego Piotra, iż lada chwila im oczom ukaże się następca Benedykta XVI. Nową głową kościoła katolickiego został argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio (przyjmując imię Franciszek). Warto więc poznać jego postać nieco bliżej. Nowo wybrany papież jest Argentyńczykiem, urodził się w Buenos Aires. Jest to pierwszy papież spoza Europy. Wiadomo, że jest fanem piłki nożnej, został nawet honorowym członkiem klubu, któremu od lat kibicuje – San Lorenzo de Almargo. Do ciekawostek należy również fakt, iż do tej pory przemieszczał się za pomocą metra i autobusów oraz sam sobie przygotowywał posiłki. Co jest niezwykłą rzadkością wśród kardynałów na całym świecie. Jorge Mario Bergoglio skończył szkołę zawodową uzyskując tytuł technika chemika. Następnie wstąpił do seminarium, miał wówczas 21 lat. … Czytaj »

Kategorie: Aktualności

Dzień Kobiet na wesoło

Dzień Kobiet na wesoło

  Drogie Panie! Dziś nasze święto, więc obchodźmy je z radością i poczuciem humoru. Mężczyźni często zarzucają nam brak dystansu. Udowodnijmy im, że jest inaczej i że potrafimy się śmiać same z siebie. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet! Kobieta ma w życiu trzy okresy: pierwszy, kiedy działa na nerwy ojcu, drugi, kiedy działa na nerwy mężowi i trzeci, kiedy działa na nerwy zięciowi. Kobieta za kierownicą jest jak gwiazda lśniąca pełnym blaskiem – Ty ją widzisz, ona … Czytaj »

Kategorie: Aktualności, Humor, Kobieta