» Ciekawostki, Mężczyzna » Alkomat prawdę Ci powie

Alkomat prawdę Ci powie

Wychodząc z imprezy często zastanawiamy się czy jesteśmy na tyle trzeźwi, aby móc wrócić samochodem do domu. Dobrym i szybkim sposobem, aby to sprawdzić jest dokonanie pomiaru alkomatem. To niewielkie urządzenie może nas uratować od utraty prawa jazdy, a być może nawet życia.

Alkomat bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest on również wykorzystywany przez policję. Wynik pomiaru stanowi podstawę prawną w ewentualnym procesie sądowym. W Polsce maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu podczas kierowania pojazdami mechanicznymi wynosi 0,2‰ . Nasz kraj należy do grona najbardziej restrykcyjnych w tej kwestii w całej Europie.

Poziom stężenia alkoholu we krwi nie zależy jedynie od ilości wypitego trunku. Ważną rolę odgrywa również płeć i waga człowieka. Mężczyźni mówiąc kolokwialnie mają „silniejszą głowę” i szybciej trzeźwieją. Nie bez znaczenia jest również fakt spożywania posiłków przed, w trakcie lub po piciu. Każda osoba ma inny metabolizm. W związku z tym nie można ze 100% pewnością stwierdzić czy jest się trzeźwym czy nie, używając jedynie wzorów matematycznych. To jest dobry powód, aby zainwestować w swój prywatny alkomat.

Jest udowodnione, że największa zawartość alkoholu u osoby pijącej pojawia się między 30 a 60 minutą od czasu rozpoczęcia. Jeżeli osoba ta piła mając „pełny żołądek” czas ten wydłuża się i wynosi od 1,5 – 3 godzin. Wbrew pozorom stan zdrowia, przyjmowanie leków, czy nastrój psychiczny nie mają wpływu na poziom upojenia, a jedynie na subiektywne odczucia tego stanu.

Kategorie: Ciekawostki, Mężczyzna Tagi: , , , ,

 1. AlbertJ pisze:

  Ja nie muszę sprawdzać bo zawsze mam powyżej promila :P

 2. wojtek pisze:

  Ja mam alkomat zawsze przy sobie kiedy zabieram się autem na imprezę. Pije 1-2 piffka potem 3 godz przerwy i mozna jechac :P

 3. gośka pisze:

  Za dużo panowie pijecie!

  1. pijak pisze:

   No jak to w Polsce

 4. tytusek pisze:

  W Polsce to jeszcze kulturka…jedźcie gdzieś na wschód, do takiego Lwowa na przykład – nie dość, że auta z tamtej epoki, to jeszcze wszyscy na podwójnym gazie jeżdżą:)

 5. emil pisze:

  U Ruskich dostajesz mandat jak jesteś trzeźwy :P

 6. janek pisze:

  Najlepiej nie pić i tyle.

 7. GG35 pisze:

  Można pić, ale z umiarem!

 8. ula pisze:

  zgadzam się z GG35

 9. lolek pisze:

  szkoda że u nas są takie rygorystyczne wymogi :/. Po piwko nie można na ROWER wsiąść! Masakra

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>