» Bez kategorii, Polecane, Pomysłowa Pani Domu » Jak pozbyć się rybików z domu?

Jak pozbyć się rybików z domu?

Małe srebrzyste robaczki to właśnie rybiki cukrowe zwane również srebrzykami. Najprzyjaźniejszym środowiskiem dla tych insektów są ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca – łazienka lub ubikacja. Można je również spotkać w domowej kuchni. Żerują nocą, gdy jest ciemno, w dzień starają się chować przed światłem słonecznym, dlatego najczęściej je spotykamy wchodząc w nocy do WC. Zazwyczaj przebywają w wilgotnych miejscach, czyli na przykład przy zlewie lub wannie. Ich pokarm stanowi w zasadzie wszystko – cukier, mąka, kasza i inne produkty suche, które trzymamy w kuchennych szafkach, ale także rzeczami dla nas zupełnie niejadalnymi – papierem pod różnymi formami Dlatego mogą przebywać właściwie w całym domu. W zasadzie nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie gryzą i nie roznoszą chorób.

Istnieje kilka sposobów na wyeliminowanie ich z naszego otoczenia – który z nich jest najlepszy, sami zdecydujecie. Przede wszystkim powinno się wysprzątać dokładnie wszystkie zakamarki łazienkowe, a w kuchni przełożyć wszystkie sypkie produkty do szczelnie zamykanych pojemników. Poza tym, należy zmniejszyć wilgotność poprzez osuszenie miejsc w łazience (świetnie nadaje się do tego mały osuszacz powietrza), można obniżyć temperaturę powietrza ale nie wszędzie jest to możliwe.

Sposób nr 1 to zaopatrzenie się w specjalną pułapkę na srebrzyki. Ma ona postać małego pudełeczka. Przekręcając wieczko, otwiera się ją. Zostawia się ją na noc w łazience, aby rybiki weszły do środka i już nie wyszły. Czy działa można sprawdzić rano – jeśli w pułapce są rybki, to znaczy, że sposób ten jest skuteczny.

Sposób nr 2 to zrobienie specjalnej mieszanki likwidującej rybiki. Należy połączyć cukier puder z boraksem w proporcji 1:2. Boraks brzmi groźnie ale jest to naturalny, nieszkodliwy minerał,. Można go nabyć np. w aptece. Mieszanką tą smarujemy zakamarki i miejsca skąd mogą wychodzić rybiki. Rybiki jedząc tą mieszankę same zdechną.

Trzeci sposób uważany jest za mało skuteczny, ale warto o nim napisać, polega on na posmarowaniu kawałków tektury sztucznym miodem i rozłożenie ich w miejscach gdzie znajdują się rybiki. Tekturę należy rozłożyć wieczorem, a rano zebrać razem z rybikami.

Czwarty sposób to użycie powszechnie dostępnych środków chemicznych do zwalczania owadów. W marketach jest dość duży asortyment takich środków. Minusem stosowania tego środka jest duża toksyczność i negatywny wpływ na zdrowie.

Kategorie: Bez kategorii, Polecane, Pomysłowa Pani Domu Tagi: , , ,

  1. Łukasz pisze:

    Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?

  2. Milena pisze:

    Oto chodziło. Gratuluje autorowi

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>