» Aktualności, Kuchnia, Polecane » Jaki nóż kuchenny wybrać?

Jaki nóż kuchenny wybrać?

Większość klientów kupuje noże „na oko”. Najczęściej miejscem zakupu jest supermarket. Zwracamy uwagę na ładne opakowanie, ilość noży w komplecie lub  promocyjną cenę. Jednak aby wybrać dobry nóż i cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem warto wziąć pod uwagę inne cechy, takie jak te opisane w tym artykule.

Cena

Wiadomo, im mniej zapłacimy za produkt tym lepiej dla naszego portfela. Jednak w kwestiach noży trudno jest określić, który nóż jest drogi a który nie. Najważniejszym czynnikiem nie jest bowiem najniższa cena a jej stosunek do jakości. Wysokiej klasy noże muszą kosztować, gdyż są wykonane solidne z dobrej jakości elementów np. ze stali szlachetnej. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepiej kupować tańszy nóż co kilka miesięcy czy zainwestować w droższy i użytkować go przez lata.

Ostrze

W sprzedaży najczęściej dostępne są noże z ostrzem wykonanym ze stali lub ceramiki. Każde z nich ma inne właściwości. Noże ceramiczne gwarantują, że krojone nimi warzywa i owoce nie tracą swoich właściwości. Materiał ten jest twardszy od stali, więc długo nie będzie wymagał ostrzenia. Z kolei tradycyjne noże wykonane ze stali, mają większą elastyczność wobec czego są odporniejsze na upadki.  Szczerbią się również znacznie rzadziej.

Rączka

Wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania zapewnia wygodna i dobrze wyprofilowana rączka. Pewny chwyt wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ale również precyzję cięcia. Rączka może być wykonana z drewna, plastiku lub silikonu. Warto zaznaczyć, że te dwa ostatnie są bardziej higieniczne. Rączka noża powinna dobrze dopasować się do kształtu dłoni, nie wyślizgiwać się w trakcie krojenia.

Podsumowanie

Kupno noża to wcale nie taka łatwa sprawa, dlatego decyzja o zakupie konkretnego modelu nie powinna być podejmowana spontanicznie. Oprócz wymienionych wyżej porad warto także poczytać opinie klientów o nożu, oraz sprawdzić gwarancje producenta

Kategorie: Aktualności, Kuchnia, Polecane Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>