» Bez kategorii, Ciekawostki » Kontrowersyjne porozumienie ACTA

Kontrowersyjne porozumienie ACTA

Już 26 stycznia polski rząd ma podpisać Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Budzi to bardzo wiele kontrowersji. Sprzeciw części społeczeństwa jest, aż nadto zauważalny. Włamania na oficjalne strony polityków, blokowanie serwerów rządowych to tylko niektóre ze skutków dezaprobaty wobec planów naszych decydentów.

Czym zatem jest ACTA, że tak wiele osób protestuje przed jego wprowadzeniem? Otóż jest to międzynarodowe porozumienie, mające na celu zwalczanie piractwa komputerowego i podrabiania towarów. Jednak wielu specjalistów jest zdania, iż porozumienie jest zbyt rygorystyczne i szkodliwe dla osób trzecich. Narzuca amerykański sposób myślenia o własności intelektualnej, który może być niekorzystny dla innowacyjności i postępu technologicznego państw starego kontynentu. Ponadto obliguje dostawców internetu do walki z piractwem, czego skutkiem może być zablokowanie niektórych usług czy też monitorowanie aktywności użytkowników  w sieci. W konsekwencji prowadzi to do ograniczenia komunikacji i naruszenia prywatności.

Wolność słowa, na której opiera się cała globalna sieć, może przestać istnieć w formie, jaką znamy do tej pory. Odwiedzane przez nas forum może zostać zamknięte lub ocenzurowane, z powodu naruszenia jednego z punktów porozumienia. Zastanawiającym jest fakt, iż polski rząd podobnie jak Parlament Europejski do tej pory nawet nie wspomniał o możliwych konsekwencjach podpisania  ACTA.

Kategorie: Bez kategorii, Ciekawostki Tagi: , ,

 1. maniek pisze:

  ACTA to zło w czystej postaci! Widzę ze coraz więcej osób protestuje w tym największe portale typu allegro!

 2. piotr pisze:

  I bardzo dobrze, w kupie siła! Niemcy i Szwajcaria nie podpisują tego,a my jak zwykle się pchamy.

 3. krzysiek pisze:

  Wczoraj w moim mieście była duza manifestacja przeciwko ACTA

 4. olek pisze:

  Postawa Pisu jest dobra. Pierwsze głosowali za przyjeciem ACTA a teraz protestują :P

 5. Jano89 pisze:

  ACTA podpisane, ciekawe jak sprawa potoczy się dalej, czy ją ratyfikują?

 6. elka 38 pisze:

  Nie sądze, że rząd zdecuduje sie na ratyfikacje. Oznacza to dla nich duzy spadek poparcia.

 7. obywatel G pisze:

  Słowa premiera mnie troszkę śmieszą. Po co przyjmować traktat, skoro później i tak nie wiedzą czy będą go ratyfikować.

  1. anonymus pisze:

   dokładnie…eh szkoda gadać

 8. wojtek pisze:

  Nie ma szans żeby to przeszło w Polsce!

 9. Kamilo pisze:

  Już premier „zawiesił” ratyfikację. Tylko, że nie mógł tego zrobić wedle prawa UE. Gra pod publiczke?:/

 10. AA pisze:

  Teraz Donald już się wycofuje. Twierdzi, że to była pomyłka. Dobrze, że umie się przyznać do błędu, szkoda, że dopiero teraz, pod naciskiem opinii publicznej.

 11. Tomasz pisze:

  Przez tą akcję stracił 1/3 poparcia

 12. fuks pisze:

  Polski rząd zalicza teraz wpadkę za wpadką, po ACTA przyszedł czas na stadion narodowy który był zamknięty z powodu otwarcia:) Kibice musieli obejść się smakiem. Zobaczymy jak mecz z Posrtugalią wypali.

 13. Anonimowy pisze:

  ACTA bez wątpienia zahamuje rozwój internetu, a także sprawi że nikt nie będzie mógł się wypowiadać w niektórych kwestiach prawdziwie. Będzie to towarzyszyć przede wszystkim spadkowi elastyczności w internecie! Jeżeli chodzi o moje zdanie, to mówię stanowczo nie!

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>