» Ciekawostki, Inspiracje, Kobieta » Kwiaty potrafią przemówić

Kwiaty potrafią przemówić

Kwiaty są niedłącznym elementem każdej uroczystości, zdobią nasze domy, a do tego są uniwersalnym prezentem, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że kwiaty, a zwłaszcza róże, mają bardzo bogatą symbolikę? Z ich pomocą możemy wyznać miłość, podziękować lub przeprosić drugą osobę. Wszyscy wiemy, że czerwone róże są oznaką miłości, ale co mówią o naszych intencjach róże białe i herbaciane? Oto krótki przewodnik po ich symbolice:

Czerwona róża
– oznacza miłość, namiętność, a zarazem szacunek. Z tego powodu jest kwiatem chętnie wybieranym przez Panny Młode. Sprawdza się również na Walentynki i rocznice ślubu. Jedna czerwona róża podarowana kobiecie mówi więcej niż tysiąc słów.

Herbaciana róża – przede wszystkim oznacza podziw, zainteresowanie i wdzięczność. Herbaciane róże wypada podarować komuś, komu coś zawdzięczamy, na przykład promotorowi pracy magisterskiej lub Babci z okazji jej święta.

Biała róża – oznacza czystość, niewinność i młodą miłość, dlatego często wykorzystuje się ją w dekoracjach i wiązankach weselnych.

Różowa róża – różowy jest kolorem ciepłym i radosnym, więc idealnie nadaje się do podziękowań.

Żółta róża – ma równie bogatą symbolikę co róża czerwona. Tak naprawdę jej znaczenie zależy od kultury. Na Wschodzie żółty kolor jest symbolem mądrości i siły. Z tego powodu żółte róże wręcza się tam osobom starszym. W naszej kulturze możemy nimi obdarować nauczyciela lub szefa. Z kolei na Zachodzie żółte róże mają dwojakie znaczenie: w Stanach Zjednoczonych kojarzone są z zachodzącym słońcem, co przywołuje na myśl początek nowego życia. Często wręcza się je matkom nowonarodzonych dzieci. Cociekawe, w Anglii żółte róże nie są mile widzianym prezentem, ponieważ oznaczają zazdrość.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z symboliki kwiatów, jednak lepiej nie ryzykować popełnienia faux pas. Czerwone róże powinny być zarezerwowane tylko dla naprawdę bliskich nam osób. Pozostałe kolory pozostawiają dużo większe pole do manewru, ale i tu należy uważać, żeby nie przesadzić. Pewne jest jedno: każda kobieta obdarowana kwiatami z pewnością doceni ten gest.

Kategorie: Ciekawostki, Inspiracje, Kobieta Tagi: , ,

 1. franek pisze:

  Kupuję tylko czerwone róże dla swojej żony. Jakby dostała inne to pewnie strzeliłaby focha :P

 2. bolek pisze:

  Ja znałem do tej pory tylko jedna symbolikę róży żółtych – zazdrość, nie wiem jak reszta czytelników.

 3. chlopAk pisze:

  eee kwiatki to kwiatki :) Nieważne jakie, ważne żeby obdarowywać kobiety!

  1. Igor pisze:

   dokładnie liczy się gest

 4. Asia pisze:

  Panowie nie ważne jakie kwiatki ważne że nas kochacie
  i możemy na Was zawsze liczyć *-:

 5. Magda pisze:

  Proponuje przeczytać Książkę ” Sekretny język Kwiatów”
  W książce przeplatane są znaczenia kwiatów, a na samym końcu słownik mowy kwiatów, co dany kwiat oznacza :D

 6. Maurycy pisze:

  Zgadzam sie z wypowiedzią Asi.. Liczy sie gest!
  Każde zródło różna symbolikę przedstawia.. Najlepiej na każde znaczenie należy brac mala poprawkę

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>