» Aktualności » Majówka 2014

Majówka 2014

Majówką zwykliśmy nazywać dłuższy weekend przypadający pomiędzy 1 a 3 maja. W roku bieżącym 1 maja wypada w czwartek a 3 w sobotę – są to dni ustawowo wolne od pracy. Ci, którzy tylko mają taką możliwość biorą sobie dzień wolnego pomiędzy świętami, co automatycznie wydłuża im weekend. Szkoły odrabiają lekcje aby w ten dzień również mieć wolne.

Historia tzw. długiego weekendu jest w miarę krótka i rozpoczyna się po 1989 roku. Co prawda święto pracy obchodzone 1 maja było dniem wolnym przez cały okres komunistyczny to dopiero w 1990 przywrócono do łask Narodowe Święto Konstytucji, które obchodzimy 2 dni później.

Święto konstytucji obchodzimy na cześć jej ustanowienia w 1791 roku. Jak pierwsi w Europie i drudzy na świecie ustanowiliśmy tego typu akt prawny. W konstytucji zdefiniowano naród, w obrębie którego oprócz szlachty wliczono również mieszczan i chłopów. Ponadto zniesiono liberum veto i wprowadzono zasadę większości głosów w sejmie.

W 2004 dzień 2 maja ustanowiono dniem Flagi Państwowej, z założenia więc cały długi weekend ma być czasem narodowych refleksji i pogłębienia uczuć patriotycznych. Jednak dla typowego „Kowalskiego” okres ten jest po prostu świetną okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu (piknik, rower itp.). Pogoda zachęca do dłuższych wyjazdów, dzięki czemu zyskują pensjonaty i ośrodki wczasowe. W większych miastach odbywają się pochody, marsze itp. Jednak każdy powinien wykorzystać ten czas na swój sposób.

Kategorie: Aktualności Tagi: , , , ,

  1. Anonim pisze:

    Szata graficzna ok, podoba mi si

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>