» Aktualności, Pomysłowa Pani Domu » Obniżamy gorączkę domowymi sposobami

Obniżamy gorączkę domowymi sposobami

Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom. Oprócz bólu gardła i kataru towarzyszy nam również gorączka. W wielu przypadkach temperatura ciała zbliża się do niebezpiecznej granicy 40 stopni Celsjusza. Aby móc ją skuteczne zmniejszać musimy zastosować się do kilku porad.

Dlaczego właściwie mamy gorączkę?

Naturalna temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6°C. Jeśli jest ona wyższa przeważnie oznacza to iż nasz organizm rozpoczyna walkę z wirusami lub bakteriami. W tym momencie wiele osób sięga po leki przeciwgorączkowe. Jednak nie jest to do końca dobrym pomysłem. Gdy termometr pokazuje maksymalnie 38,5 stopni czyli przy gorączce umiarkowanej najlepiej nie brać żadnych leków. Nasz organizm walczy sam – aktywizując białka odpornościowe. Sztucznie zmniejszana temperatura zaburza i spowalnia ten proces. Jednak już wyższa gorączka to znak iż powinniśmy wspomóc się dodatkowymi środkami. Nie koniecznie musimy zaczynać od tych z apteki, istnieje kilka dobrych, domowych sposobów.

Zimny okład

Sposób znany i praktykowany już od dawna. Do zrobienia chłodzącego okładu stosuje się ręcznik w którym zawijamy lód lub moczymy go w zimnej wodzie. Aby ten sposób był skuteczny nie należy ograniczać się do nakładania ręcznika wyłącznie na czoło ale również powinniśmy chłodzić kark, plecy, pachwiny, skronie, szyję i przeguby dłoni.

Herbatki na pocenie

Lipa, czarny bez lub rumianek. Herbaty przygotowywane z tych składników zwiększają potliwość ciała. Dzięki temu skutecznie i naturalnie „odparujemy” ciepło z naszego ciała.

Chłodząca kąpiel

Kąpiel w nieco chłodniejszej niż normalnie wodzie nie tylko korzystnie wpłynie na samopoczucie ale również zmniejszy temperaturę całego ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że temperatura wody powinna być o 2 stopnie niższa od tej którą my mamy (o 0,5 °C w przypadku dzieci). Kąpiel powinna trwać maksymalnie kilkanaście minut.

Pomocne warzywa

Być może brzmi to dziwnie, ale również warzywa mogą pomóc w uporaniu się z gorączką. Z tej metody korzysta się już od pokoleń. Okłady z pokrojonej cebuli lub ziemniaka podobno sprzyjają obniżeniu gorączki. Nie testowaliśmy, ale nasze babcie z pewnością wiedziały co robią…

Odpowiedni ubiór

Aby nie akumulować ciepła przy ciele należy nosić przewiewne ubrania np. wykonane z bawełny. Optymalna temperatura otoczenia to 20 °C. Oczywiście należy pamiętać o tym,  że choremu musi być ciepło.

Gdy temperatura nie spada i sięga 40 °C należy sięgnąć po środki farmakologiczne, gdy i one nie dają rady należy udać się do lekarza!

Kategorie: Aktualności, Pomysłowa Pani Domu Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>