» Ciekawostki, Polecane, Zdrowie i Fitness » Wiosna ach to Ty

Wiosna ach to Ty

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi. Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni…któż z nas nie nucił dziś pod nosem tej znanej melodii? W końcu po 3 miesiącach zimy do Polski zawitała wiosna. Na razie mamy do czynienia z wiosną astronomiczną., która rozpoczęła się dokładnie o godzinie 6.14 rano, kiedy to Słońce przekroczyło punkt Barana na równiku. Od tej pory dzień będzie się coraz bardziej wydłużał, a noc będzie coraz krótsza. Wiosna kalendarzowa nastanie dopiero jutro, czyli 21 marca. Jest to związane z rokiem przestępnym – dodatkowy dzień w lutym, spowodował rozbieżność między cyklem natury, a kalendarzem.

Nie da się ukryć, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że cieplejsze dni zawitały do nas na dobre. Trawa się zieleni, widać już pierwsze bazie, a gdzieniegdzie można napotkać motyla lub muchę, która właśnie otrząsnęła się zimowego letargu. Ludzie zrzucają zimowe kurtki i buty, a bociany wracają z dalekiej Afryki. Wydawałoby się, że w takich okolicznościach przyrody powinniśmy tryskać energią i dobrym humorem. Tymczasem, wielu z nas czuje się zupełnie inaczej. Boli nas głowa, nic nam się nie chce i wszystko nas drażni. Czym to wytłumaczyć?

Odpowiedź jest prosta – są to typowe symptomy przesilenia wiosennego. Nie jest to choroba, lecz stan obniżonej sprawności fizycznej i umysłowej, który przytrafia się zwłaszcza meteopatom. Przez całą zimę przebywaliśmy w zamkniętych pomieszczeniach, mało się ruszaliśmy i jedliśmy więcej wysokokalorycznych rzeczy. Nasz organizm działał na obniżonych obrotach, więc wpadł w pewnego rodzaju hibernację. Wraz z nadejściem wiosny, częściej zażywamy ruchu na świeżym powietrzu i ograniczamy spożycie tłustych potraw. Metabolizm przyspiesza, zwiększa się tętno, a my jesteśmy po prostu zmęczeni. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim trzeba zmienić dietę na bardziej zrównoważoną. Codzienną dawkę witamin można łatwo dostarczyć organizmowi w postaci koktajlu owocowego. Przyrządzimy go z pomocą blendera, miksera lub specjalnego Fresh Makera. Odzyskamy energię, jeśli zastąpimy normalne pieczywo chlebem pełnoziarnistym, a ziemniaki kaszą lub ryżem. Do tego powinniśmy, mimo wszechogarniającego zmęczenia, zwiększyć aktywność fizyczną. Te proste zabiegi sprawią, że szybko odzyskamy chęć do życia.

Kategorie: Ciekawostki, Polecane, Zdrowie i Fitness Tagi: , , , ,

 1. GIENIO pisze:

  Żegnaj zimo, witaj wiosno :)

 2. jiji pisze:

  Mi nie dokucza przesilenie wiosenne, dlatego że byłem aktywny przez całą zimę.

 3. ben pisze:

  No w końcu przeszła :)

 4. Trex pisze:

  do „ben” chyba przyszła :P

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>