» Ciekawostki, Mężczyzna, Ona i On, Polecane » Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Od 12 lutego zmienia się sposób przeprowadzania części teoretycznej w testach na prawo jazdy. Aktualnie teorię zdaje ponad 80% kandydatów, natomiast część praktyczną tylko 3% z nich. Ten podział na pewno się zmieni. Dla przyszłych kierowców oznacza to jedno – dokładniejsze przygotowywanie się do części teoretycznej.

Baza pytań zwiększy się z 300 do 3000 pytań. Pytania do czasu egzaminu będą dostępne tylko w formie tekstowej w książkach, a nie jak to było do tej pory na płytach CD. Ten zabieg wyeliminuje uczenie się na tzw. blachę. Czas na udzielenie odpowiedzi również się zmieni, będzie krótszy. O ile? Tego jeszcze nie wiemy. Ma to być „realny czas” podjęcia decyzji, który mamy kierując samochodem.

Są jednak i dobre wieści – znikną pytania wielokrotnego wyboru. Możliwe będzie wskazanie tylko jednej poprawnej odpowiedzi, co wydaje się być sporym ułatwieniem. Trzeba jednak będzie dwa razy zastanowić się, zanim dokonamy ostatecznego wyboru, gdyż raz zaznaczonej odpowiedzi nie będzie można już zmienić. Tradycyjne obrazki mają być zastąpione filmikami lub symulacjami zdarzeń drogowych, których możemy doświadczyć kierując samochodem.

Wprowadzane zmiany, zdaniem pomysłodawców mają na celu jedno – zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Wymuszą jednocześnie na kandydatach „włączenie” racjonalnego myślenia podczas udzielania odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że podejście szkół nauki jazdy również się zmieni. Zaczną uczyć kursantów jak bezpiecznie jeździć, a nie jak szybko zdać egzamin.Prawko

Kategorie: Ciekawostki, Mężczyzna, Ona i On, Polecane Tagi: , , , ,

 1. Agata pisze:

  Powinni raczej kłaść nacisk na część praktyczną, teoria rzadko kiedy przekłada się na praktykę i potem są tego skutki – ludzie zdają prawko,a nie potrafią zrobic koperty.

 2. wrona pisze:

  Zły jest system kształcenia przyszłych kierowców!

 3. zdający pisze:

  Teraz liczba osób, które zdadzą będzie jeszcze mniejsza.

 4. maciek pisze:

  Popatrz na to z innej strony, będzie mniej złych kierowców na drogach.

 5. L pisze:

  Już teraz jest i tak za dużo tych „niedzielnych”

 6. obywatel G pisze:

  I znowu zdawalność będzie mniejsza, czyli kasę większą będą trzepać na nas :/

 7. doris pisze:

  dokładnie!

 8. ganl pisze:

  Ja słyszałem, że jednak rząd nie wyrobi się z wprowadzeniem tych zmian i mając dopiero wejść w 2013 roku. Taką propozycję złożył jeden z ministrów. Teraz ma zostać przegłosowana przez ręsztę.

  1. susan pisze:

   mam nadzieje ze tak bedzie bo w tym roku zdaje egz.

 9. fiona pisze:

  Wie już ktoś od kiedy obowiązują te zmiany?

 10. Gregor pisze:

  Zmiany będą obowiązywały od Stycznia przyszłego roku. Jak dobrze że mam już to za sobą :P

 11. Benek pisze:

  Wprowadzili tak radykalne zmiany, że nawet egzaminatorzy i dyrektorzy ośrodków jazdy nie zdają xD

 12. Brigida pisze:

  Bardzo ciekawa stronka i mega du_o fajnych rzeczy. Serdecznie gratuluj_
  i pozdrawiam autor

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>